Откъс от предаването на БНТ - Вяра и общество от 25.05.2013 г.* [http://bnt.bg/predavanyia/vyara-i-obshhestvo/vyara-i-obshtestvo-25-maj-2013] от минута 47:15 до минута 50:15 /Цитира се със знанието на водещия на предаването - г-н Горан Благоев/.
За техническата подкрепа на настоящата публикация (пост) се изказва особена и специална благодарност на г-н Иван Стаменов.
Откъсът от видеото в текстови вариант:
[...] и когато говорим за истината, искаме да Ви покажем един материал, който заснехме скоро след кончината на патриарх Максим, материал който има проекции към темата, за която си говорим в момента, но този материал решихме, че не бива да излъчваме докато не се навърши половин година от неговата кончина. Тъй като тази половин година отмина, мисля че със чиста съвест можем да Ви споделим нашето разкритие, за това как покойният патриарх Максим, който също като монах е давал редица обети. Един от тях е да няма собственост. Всъщонст е имал доста собственост в София, при това във време, когато обикновеният българин не можеше да си позволи повече от един имот.
„Патриарх Максим завеща всичко на църквата.“ Такива заглавия преобладаваха в пресата, ден след неговата кончина. Убеждаваха ни, че живял скромно, че имал само една стара пишеща машина и часовник от съветско време. Какво наследство остави на църквата блаженопочившият български патриарх още официално не е известно. Но документите сочат, че далеч не всичко от това, което е притежавал остава църковна собственост.
Като апартаментът на ул. „Архитект Йордан Миланов“ №20 в столичния квартал Лозенец. Става въпрос за жилище от близо 62 кв. м. и таванско помещение от 16 квадрата. На пощенската кутия още стои табелката със светското и църковното име на покойния патриарх: „Марин Максим Минков“.
Водещият Горан Благоев: Чие е това име на табелата?
Съседът А. Александров: Това е на патриарха името. Патриарх Максим.
Водещият Горан Благоев:Т.е. той е имел апартамент в този блок, така ли?
Съседът А. Александров:Да, имел е по-рано апартамент.
Водещият Горан Благоев: А сега, от кого се стопанисва?
Съседът А. Александров:Не знам, право да Ви кажа.
Собствеността върху апартамента на ул. „Архитект Йордан Миланов“ е придобита през 1967 г., когато Максим е ловчански митрополит и все още не е бил патриарх. Както всеки православен архиерей, така и той е монах и за него би следвало да бъде в сила църковният канон, който не позволява на монасите да притежават имущество. Или ако имат такова, то трябва да е наследено от църквата. От нотариалния акт обаче се вижда, че през 2009 г. патриарх Максим дарява апартамента на племенницата си и на нейния син. Данъчната оценка на имота възлиза на малко повече от 92 хиляди лева.
Из църковните среди се говори и за още един негов апартамент в столицата, на ул. Оборище №21, но нотариалният акт показва, че от октомври 1975-та този апартамент е собственост на неговия брат, понастоящем също покойник. По това време Максим вече е имал четири години служение като патриарх.
[...]
* Цитат от описанието на предаването:
Два апартамента в София и мними дарения за детски домове – или какво патриарх Максим не завеща на Църквата. Това е една от бележките в описанието на предаването Вяра и общество от 25 май 2013 г. В рамките на три минути с показани документи и факти беше развенчан митът за непорочното и абсолютно праведно „светителстване“ на Максим (Марин Найденов Минков) по отношение на отстъпване от обета за нестежание и нарушаване на правилата за наследодаване на църквата от страна на монашестващи и клирици от черното духовенство.