Върховният съдия – председател на ВАС (Върховен административен съд) – Константин Пенчев
Законът – Закон за вероизповеданията
Два материала оповестиха гледната точка на председателя на ВАС относно мерките, които да се вземат в тримесечния срок по делото от Страсбург: 412/03 и 35677/04:
Единият – стенограма от радиопредаване
Другият – преразказан от медията
И двата материала имат много сходно, но отчасти различно съдържание. Ясно обаче се вижда за какво говорят изказванията на висшия магистрат.
Става дума за следните два пасажа:
___
1.
… „Според Пенчев, въпросът трябва да се реши от Министерство на правосъдието и Комисията по вероизповеданията. Това са органите, които би трябвало да съдействат и съдействат, макар и непряко, при решаването на този каноничен въпрос, каза Пенчев…”
2.
„…Водеща: Но кой от името на държавата?
К. Пенчев: Чувам, че Министерството на правосъдието има там, доколкото знам, Комитет по вероизповеданията или какво беше, към Министерския съвет. Това са органите, които би трябвало да съдействат и да участват, макар и не пряко, разбира се, в решението на този чисто канонически и църковен въпрос…”
___
Такова чудо като «Комитет по вероизповеданията към Министерството на правосъдието или какво беше, към МС» не съществува.
Удивителното е, че върховен магистрат с подобни изявления поставя под въпрос съществуването на:
1. Правилника за устройството на НС, както и неговите комисии
2. Закона за вероизповеданията
3. Устройствения правилник на Министерския съвет
4. Устройствения правилник на Министерството на правосъдието
Изводът може да направи всеки сам за себе си: Дали „православният” и „мирянин”, както сам заявява себе си, върховният съдия и председател на Върховния административен съд в горепосочените два материала познава Закона за вероизповеданията. Не, не мисля, че всеки мирянин трябва да познава този закон. На мнение съм само, че всеки юрист трябва да познава колкото може повече закони. А върховният магистрат – още повече – или по-добре казано всички (към момента действащи в България са повече от 300).
Това обаче не беше пречка същият да бъде експерт - делегат на Шестия църковно-народен събор…
Странно е, когато опитни юристи, заемащи високи обществени длъжности се изказват повече от неподготвени по религиозно-правни въпроси. Не е за първи път. Няма да е и за последен. След огнянгерджиковото: „Католиците са протестанти” (http://www.sedembg.com/137/page21.htm), вече достойно се нарежда константинпенчевото: „«Комитет по вероизповеданията към Министерството на правосъдието или какво беше, към МС»
Справка:
1. За председателя на ВАС: http://www.sac.government.bg/home.nsf/0/40DB74008F32AB4BC2256FC5002DD284?OpenDocument
2. Комисия по правата на човека вероизповеданията в 40-то НС, която няма правомощия да решава този проблем, защото страна по делото е правителството, а не НС.Все пак още има разделение на власти.
3. Дирекция „Вероизповедания” към МС – чл. чл. 34-35 ЗВ (Закон за вероизповеданията) – схема на мястото и в администрацията – тук: http://hpberov.blogspot.com/2008/10/blog-post.html
4. Секторите на МС се виждат тук: http://www.government.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=0024&g=
5. В правосъдното министерство (МПр) също няма такова чудо: http://www.justice.government.bg/new/Pages/Structure/Default.aspx
0 Kommentare:
Публикуване на коментар