За "адекватните" изказвания в Брюксел по църковноправна тематика на (BG) евродепутат доц. д-р Маруся Любчева вече се спомена тук:
Но въпросният политексперт по "българско" православие успя да (се) изложи и в Габрово (със) своите виждания по правото на религиозните общности:
Важно за отбелязване е, че съществува известна разлика между писмения текст и аудиофайла на изказването. В интервюто като цяло обаче съществуват такива бисери, които на практика доказват, че социализмът и християнството наистина не могат да имат допирна точка..., но по тези въпроси има достатъчно уточнения в много томове - един от най-интересните тук:
На няколко фрапиращи бисери от изявата на евродепутат Любчева няма как да не бъде обърнато внимание - вероятно на тях трябва да обърне внимание и председателя на ЕП. Няма обаче да се спираме на предписанията на чл. 13 ал. 4 от Конституцията и чл. 7 ал. 2 от Закона за вероизповеданията. Любчева сама трябва да знае границите на своите публични говорения и доколко те се субсумират в хипотезата на горните разпоредби - факт е, че едно телеологическо тълкуване ще покаже движението на Любчева на ръба на Конституцията и Закона. Но нека се спрем на бисерите:
_
I. “Бих посъветвала не само габровци, а и всички българи да бъдем много внимателни към чуждите вероизповедания и да дадем възможност на българската православна църква. Бих се обърнала и към носителите на вярата в църквата, да бъдат достатъчно активни и да защитават българското православие”.
1. Кой не дава възможност на БПЦ? На този въпрос отговора търсят всички въцърковени вече почти две десетилетия. Меко казано е безсрамно, когато социалист - наследник на БКП, която всъщност направи БПЦ това, което е в момента, не даде директно отговора... Ясно е, че визията на Любчева за БПЦ е такава, на каквато са я учили старите и съпартийци... Направо си е неуместно, след като правителството миналата година проведе матура в неделя (за да не даде възможност на 70 хил. млади хора да отидат на неделно богослужение) Любчева да призовава обществеността, а не своето правителство да даде шанс на БПЦ.
2. Изречението "Бих се обърнала и към носителите на вярата в църквата..." напълно подкрепя горната точка 1. Според Любчева в църквата явно има и такива, които не носят вярата. Ами това всъщност беше задачата на БКП..., която явно е била изпълнена...
3. А защитата на "българското" православие, както вече ясно се вижда, трябва да бъде точно от изказващите се неподготвени и пляскащите бисер след бисер... Като ни направите за срам - не се чудете, защо младите се дистанцират от БПЦ!
II. "Според евродепутата действащият закон е доста либерален по отношение регистрацията на чужди вероизповедания и това позволява присъствието на много структури, които не са свързани с българските традиции и вяра."
1. Вероятно е така! Само че Любчева забравя, че за последните десет години по неофициални данни, страната е напусната от 1.7 млн. български граждани, които занесоха "българското православие" навсякъде по света. Конкретен пример е, че "българското православие" си е чуждо на традициите в Берлин, Париж, Мадрид, Лисабон и Лондон. Но за сметка на това, слава Богу, че не се е намерил някой тамошен социалистически евродепутат като Любчева, който да говори подобни приказки. Срамота е, когато един евродепутат с говорене дезинтегрира страната ни от ЕС - съвсем ясно е, че при свободата на придвижване в рамките на Евросъюза ще се множи разнообразието и на вероизповедания и на политически възгледи!
2. Необходимо ли е в държавите, които имат свои традиции и вяра, ние да не можем да имаме своите църковни общини от Средно- и Западноевропейската епархия?
III. "Според нея [Любчева] единственият аргумент за отнемане на регистрацията на съответното вероизповедание е доказано нарушаване от негова страна на правата на човека или на гражданите."
1. Направо е несериозно, когато евродепутат се вживява да изказва становища, с които явно демонстрира непознаване (вероятно и неспазване) на Законите - в случая отмяната на юридическото лице на вероизповедание може да стане само по изричните предпоставки на чл. 7 ал. 2 във връзка с чл. 8 ал. 1 т. 6 от Закона за вероизповеданията, като за процедурата има специален ред, също описан....
2. Задаваме си въпроса, дали има друг евродепутат, който да се занимава с неща, които съвсем не са му ясни?
В заключение би следвало да се отбележи, че Любчева, ако изобщо е "носител на вяратя в църквата" съвсем не е наясно с мнението на архипастиря по нейното българско местоживеене, именно, че:
"Борбата [...] се води без насилие [в което влизат и празните и приказки] - и само с позволени средства, защото насилието не ражда добро", както счита владиката на Сливен -
0 Kommentare:
Публикуване на коментар